Navigace


Tip na cyklovýlet – větrný mlýn v rakouském Retzu

Přinášíme vám zajímavý tip na cyklovýlet – pokud přijedete do Hnanic, jednou oželte Šobes a vydejte se do Rakouska ke starému větrnému mlýnu nad Retzem.

Sobota, 21. 6. 2008 – 14:49 – Magazín

Větrný mlýn v Retzu.

Vážení čtenáři našeho magazínu, jelikož je cyklistická sezóna v plném proudu, a po vypadnutí české fotbalové reprezentace z ME 2008 už nás, patrioty, u televizních obrazovek nic nedrží (alespoň ty sportovní fandy), přinášíme vám tip na cyklovýlet.

Většina z vás zná cestu na vinici Šobes (od bývalé roty v Hnanicích), ale dle mě také většina vůbec neví, že se za bývalou rotou dá jet i na druhou stranu, tedy do Rakouska. Pokud tak učiníte, tak se přes poutní místo a krásnou vyhlídku, Heiliger Stein, dále přes krásnou asfaltovou silnici, která protíná rakouské vinohrady, dostanete až do Retzu, malebného rakouského městečka, které vám doporučujeme prohlédnout si z vyhlídky u větrného mlýnu nad ním.

Z větrného mlýna je nádherná vyhlídka třeba na samotný Retz.

Tento větrný mlýn je jediným zachovalým a funkčním objektem svého druhu na území Rakouska, obilí mlel do roku 1927. Zajímavostí je dřevěné ráhno, sloužící k ručnímu natáčení střechy proti větru. Nedaleko mlýnské budovy se nachází kalvárie s dalekým výhledem do krajiny a menší vřesoviště.

Větrný mlýn se dá navštívit denně, a to od 11.00 – 17.00 hod., prohlídka trvá cca. 30 minut. K mlýnu patří i vinný sklep, o víkendu je součástí prohlídky mlýna také degustace vína.

Vstupné činí € 2,50 za dospělého, € 2,20 za dospělého ve skupině o min. počtu 10 osob, € 1,50 za děti od 6ti let a víkendová prohlídka včetně ochutnávky vína vás přijde na € 3,00.

Pro větší skupiny je lepší se objednat dopředu v turistickém infocentru v Retzu na telefonním čísle: +43 (0)2942 2700.

Zdroj: www.windmuehle.at

Zdroj: www.cestovani.idnes.cz

Tisk

Komentáře